Bezpieczeństwo dziecka w wielkim stopniu zależy od rodzica, gdyż praktycznie jedyna krzywda jaka się może mu stać to np. niewiedza/zapomnienie o tym, że ma wziąć jakiś lek lub, że jest na coś uczulone. Kartkę z takimi informacjami na wszelki wypadek należy dziecku wsadzić do portfela tuż koło dowodu/legitymacji. W przypadku leków, warto ustawić dziecku alarm/budzik z przypomnieniem o wzięciu ich. Warto wpisać do telefonu kontakt o nazwie ICE (In Case of Emergency) i podać numer telefonu do siebie lub kogoś kto zna przebyte choroby dziecka, jakie bierze leki i jakie ma alergie. ICE jest powszechnie używane na świecie, nie tylko w wypadku festiwali. Twojemu dziecku może się to przydać również poza nim.

Jedyne krzywdy jakie mogą się stać na terenie nie różnią się od tych w szkole czy w domu. Na terenie festiwalu przebywają przeszkoleni medycy i przy wejściach na imprezę stoi ochrona.  Jeśli dziecko opuszcza teren ( na terenie znajdują się praktycznie wszystkie rzeczy jakie mogą mu być potrzebne, gdyż na imprezie znajduje się kawiarenka z ciepłymi posiłkami ) robi to na własną odpowiedzialność, a najdłużej czynny sklep w okolicy jest otwarty do godziny 23.

Krzywda dziecku może się stać tylko w drodze na i z festiwalu.

Droga do Wrocławia
Warto upewnić się, że dziecko nie będzie jechało autobusem/pociągiem samo. Warto sprawdzić o której inne osoby z danego miasta jadą by pojechać wspólnie (dzięki czemu można nawet oszczędzić na biletach, gdyż bilety grupowe są tańsze). Jeśli jest się z małej miejscowości, lepiej odwieźć dziecko na miejsce wyjazdu z większego miasta lub poprosić konduktora o zwrócenie uwagi i posadzić dziecko zaraz w pierwszym wagonie.
Droga we Wrocławiu
Szkoła w której odbywa się festiwal, nie znajduje się daleko od Dworca i zapewne zwróci uwagę na osoby w koszulkach z postaciami ze znanych serii czy przypinkami i mogą pójść wspólnie. Warto wydrukować ze strony internetowej trasę i mapkę oraz zapoznać się z filmikiem prowadzącym na miejsce.
Droga do domu
Warto ustalić z dzieckiem telefonicznie, którym pociągiem/autobusem będzie wracać i czy będzie wracać samo (zazwyczaj wraca się z paroma nowo poznanymi osobami w swoim wieku).

Posted in: Odpowiedzi dla rodziców